kokteijl-me-kivi-molle-dhe-limon

Dëshironi të humbni në peshë pa ndonjë dietë raskapitëse? Provoni dhe kënaquni me kokteijlin me kivi, mollë dhe limon! Një pije “shpërthyese” me vitaminë C dhe me efekte të shkëlqyeshme për dobësim. Shumë shpejt do të ndiheni e lehtësuar nga pesha, me një bark të ulur dhe me një trup të tonifikuar. Efektet për rënien […]

kokteijl-me-leng-molle-leng-limoni-dhe-xhinxher

Molla, limoni dhe xhinxheri janë 3 ushqimet më të forta për rënien në peshë. Ato shkrijnë yndyrat, kryesisht në zonën e barkut, ndihmojnë procesin e tretjes dhe ulin fryrjet e barkut. Epërsia e këtij kokteijli qëndron në faktin se ai mund të jetë efikas edhe nëse konsumohet në sasi të vogla: vetëm një gotë në […]

trajtimi-i-ankthit-dhe-depresionit-me-masazh

Masazhi Terapeutik është një nga praktikat më të lashta që lidhen me mjekësinë. Studiuesit bashkëkohorë të mjekësisë dhe psikologjisë kanë nisur të ritheksojnë me forcë vlerat e mëdha të kësaj terapie, pas një periudhe skepticizmi. Edhe pse nevojiten studime të tjera që do të çojnë në kuptimin e plotë të përfitimeve që vijnë nga terapia […]

10-hapa-per-te-permiresuar-kujtesen

Çfarë mund të bëni për të përmirësuar kujtesën tuaj? Është vendimi që merrni për të përmirësuar kujtesën dhe koha që i kushtoni këtij qëllimi ato të cilat kanë rëndësi vendimtare. Sipas njërit prej shkencëtarëve të njohur që është marrë gjatë me problemet e kujtesës (Singular, 1982), motivimi është shumë më i rëndësishëm sesa aftësitë e […]

10-arsye-per-te-mos-pire-duhan-n

Cigarja përmban rreth 400 substanca helmuese, të cilat ndikojnë në jetëgjatësinë e njeriut, duke e ulur atë nga 7 në 10 vjet. Pirja e duhanit mund të shkaktojë: Arsyeja e Parë: Kancer. Kanceri i mushkërive, fytit dhe i gojës janë mjaft të përhapur tek duhanpirësit dhe rrallë mund të prekin persona të tjerë që nuk […]

si-merr-energji-organizmi-yne

Trupi ynë, ashtu sikurse të gjitha organizmat e gjalla ka nevojë për energji që të egzistojë. Burimi i vetëm i energjisë, është glukoza. Glukoza është me rëndësi jetësore për organizmin. Pa të, qelizat e indeve, sidomos qelizat e trurit do të vdesin. Çdo formë tjetër e depozitimit të energjisë, siç janë lipidet, proteinat dhe llojet […]

kritika-e-suplementeve-antioksidues

Një organizëmi shëndoshë prodhon sasi të mjaftueshme antioksidantësh, të cilat janë të nevojshme për neutralizimin e radikaleve të lira. Por aftësia e qelizave për të krijuar antioksidantë varen nga shumë faktorë, si: gjendja patologjike e organizmit, faktorët gjenetikë, mosha, ushqimi dhe ndikimi i faktorëve të jashtëm. Sëmundshmëria është një faktor i madh risku. Përveç sëmundjes, […]

per-heqjen-e-kallove

Një gjysëm kokrre domate, në të cilën kemi shtuar sheqer të imët në pjesën e brendshme të saj, vendoset mbi kallo për 8-9 orë. Veprimi përsëritet disa herë, derisa kalloja të hiqet me lehtësi.

ushqimet-tonike

Domatja. Marrja e tre gotave me lëng domate në ditë është një tonik i mirë për të rimarrë energji edhe në rastet kur jeni i qetë dhe pa probleme me shëndetin. Kurse pirja e një gote para ushqimit ndihmon në tretje dhe shërben si aperitiv, duke hapur oreksin.

PUBLICITET